Aktuality

Aktuality

Josef Lehoučka?

 

josef lehoucka 1V internetových galerií se objevují pochybná díla signována Josef Lehoučka. Konkrétní obraz neodpovídá dílu uvedeného autora. Na obraze je umístěn štítek ČFVU na němž jsou uvedeny údaje, které neodpovídají realitě. Je hodně pravděpodobné, že razítko rovněž není dobové. Podrobnosti v sekci Pochybné autorství obrazů.

Ceny českých známek jsou přehřáté

Fanoušci Bohumila Hrabala a Jiřího Menzela, a nejen oni,  jistě znají film- Obsluhoval jsem anglického krále. V něm je krásně vidět, jakou investiční hodnotu měly známky po 2.světové válce i v následujících letech. Po roce 1989 se situace vrátila do poválečných let. Známky se staly opět výraznou investicí.

Známky se staly nejen investicí, ale zároveň předmětem spekulací a padělání, kterému se nevyhnuly ani legendy naší filatelie.

Dnešní koronavirová  a inflační doba nutí občany investovat a pojistit si úspory. Investor se dostává pod nákupní tlak.  Je jistě více možností než před 70 lety.  Odborníci tvrdí, že vznikly cenové bubliny, které se netýkají jen nemovitostí, bitcoinu, ale i známek, jak ukazuje zdrojový článek. Zda tomu tak je se přesvědčíme v budoucnosti. Vždy je však třeba dávat pozor na padělky a podvodníky. Padělky mají tu vlastnost, že z trhu nemizí a podvodníci také ne. Je to jejich základní vlastnost. Vždy se budou vracet na trh a komplikovat život sběratelů a investorů.

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceny-ceskych-znamek-jsou-prehrate-s-investici-vyckejte-radi-filatelista-170967#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=1zgUFhS874I-202108020633&dop_id=170967&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Prodej pochybného obrazu Jindřicha Průchy

Na internetové aukci www.aukceobrazu.eu , se někdo snažil pustit do oběhu obraz signovaný  vlevo dole.  Po vydražení se prodej  nezrealizoval z důvodů pochybností ohledně autorství jmenovaného. Dá se předpokládat, že se obraz časem objevů opět na trhu. Podrobnosti naleznete v sekci FALZA - pochybné autorství.

(Ne)nechat se napálit

Výstavě Originál? v GMU v Hradci Králové se koncem roku 2021 věnoval i  Reflex pod výše uvedeným nadpisem. Reportáž by si měli aspoň dvakrát přečíst zejména sběratelé a investoři.  O jejich sbírky a peníze  zejména jde. Pak by se ještě měli zamyslet nad svým jednáním. Právě oni svým nesprávným jednáním stimulují trh s padělky.

Celý článek je zde.

Američan koupil ve výprodeji kresbu Albrechta Dürrera

Zdrojový článek přesně vystihuje podstatu člověka-hledače pokladů. Každý chceme najít ten svůj poklad. Málokomu se to podaří.  Velká většina hledačů zakoupí  na Aukru či  v internetových galeriích jen falza. Když je následně žádná  z významných galeriích nechce zařadit do aukce, tak následuje zklamání a snaha o jejich přeprodej. Ještě více jsou však zklamáni ti, co zakoupí falza z údajného důvěryhodného zdroje za částky, které odpovídají částce za originál.

Zdroj:

https://www.lidovky.cz/svet/american-koupil-kresbu-ve-vyprodeji-jde-o-original-durera.A211126_070018_ln_zahranici_kov

Originál? Falzum?

V  Respektu  se redaktor Jan Vitvar věnuje popisu  obou výstav o falzech, v Praze i té v Hradci Králové. Rozhodně zachycuje zajímavé aspekty výstav i vyjádření autorů.

Judr. Vyskočil ukazuje na složitost prokazování trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku  ve smyslu § 346 tr.z.. Je to jistě složité, ale policie si s tím umí poradit. Pak jde jen o to, aby shromážděné důkazy soud správně vyhodnotil.

Zajímavý je i postřeh, že se soukromé české sbírky zaplnily falzy  v době hospodářské krize -ve třicátých letech 20. století,  jež měla saturovat potřebu bohatých lidí uložit si kolabující měnu do něčeho se stálou hodnotou. Taková situace a nedostatek kvalitních originálů byla jistě vodou na mlýn padělatelům. Při pohledu na dnešní hospodářskou situaci, s přihlédnutím k proběhlým i probíhajícím trestním případům s padělateli před našimi soudy, se naskýtá otázka, zda ta dnešní situace není podobná té  ve 30. letech.

Zdroj:

https://www.respekt.cz/tydenik/2021/46/original-falzum

Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře

K institucím, které v současné době informují o falzech, se dne 1.11.2021 připojila i ČAV, která otevřela ve své budově Národní 3 v Praze, expozici Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře. Výstava bude trvat do 14.1.2022. Jistě se jedná o další pohled na padělky v oblasti, která byla v minulosti velmi zajímavá pro sběratele.

Zdroj:

https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/vystavy/vystavy-v-budove-av-cr/vystavy/2021/miniatury.html#&gid=1&pid=2

Národní galerie vystavila falza

Otázka falz a padělků se dostává do veřejného prostoru, začíná se o nich mluvit a začínají se v Česku  i vystavovat. Ostatně,  v zahraničí to není nic nového. Po zahájení výstavy Originál? v GMU v Hradci Králové, otevřela dne 18.112021 výstavu Falza? Falza  i Národní galerie.

Obě výstavy jsou jistě výrazné počiny a měly by být počátkem k eliminaci tohoto nešvaru, který poškozuje kulturu, sběratele a investory.  Kulturní instituce udělaly první krok, nyní jsou na řadě galerie, aukční  síně a instituce státu, které by měly zdůrazňovat prevenci a adekvátně trestat podvodníky.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/foto-narodni-galerie-vystavila-falzifikaty-vyznamnych-del-40378423

plzen2015

Logo MK

eu-2

Logo PK